Şirkete göre, hiçbir çalışanın arabayı kendi menfaatleri için yeniden satmasına izin verilmeyecek

Şirkete göre, hiçbir çalışanın arabayı kendi menfaatleri için yeniden satmasına izin verilmeyecek

07/27/2017

13:21 tarihinde CEST

Àlex Soler

@hayalhanemersin

Tesla, çalışanlarına teslimat tercihi olacaklarını bir süre önce zaten bildirdi. Ancak şimdi firma sizi önemli bir ayrıntıdan haberdar etti. Şirkete göre, hiçbir çalışanın kişisel kazanç için aracı tekrar satmasına izin verilmeyecek. Kaliforniyalı firma, Elon Musk’ın diğer şirketi olan Tesla ve SpaceX çalışanları için rezervasyon dönemini, halktan birkaç hafta önce açtı. Verilere göre, yaklaşık 10.000 çalışan, daha sonra aynı şeyi başka bir 500.000 kişi yapmadan önce bir birimi ayırdı.

E-POSTA

Bu, şirketin çalışanlarına gönderdiği e-postadır:

”Hepsi için,

Aracı rezerve eden her çalışan, 28 Temmuz gecesi Model 3 rezervasyonlarının ayrıntılarını içeren bir e-posta alacak. Model 3 teslimatları, kayıtlı Kaliforniya sahiplerinden başlayarak coğrafi olarak önceliklendirilecektir. Çalışanların özel önceliği olduğundan, tüm Model 3’ler size veya ailelerinize kayıtlı olmalıdır ve orijinal fiyatlarından daha yüksek bir fiyata satılamaz. Çekincesi olanlar rezervasyon gerçekleştiğinde bu şartları kabul etti".

|

Tesla, üretimin ilk aylarında yalnızca birkaç bin Model 3 teslim edecek; işçiler, markanın uzun zamandır beklenen modelini ilk kullanan kişiler olurken, üretim sürecinin neden olabileceği sorunlar gözden geçirilip düzeltildi. Çalışanlar için teslimatlara öncelik vermek, mevcut talebi karşılamak için en az bir yıllık üretime ihtiyaç duyacaklarını düşünerek çalışanları motive etmenin iyi bir yoludur.

Tesla Model 3’ün ne zaman geleceğini kimse bilmiyor

Tesla, Model 3 lastiklerini patentledi

ABD hükümetinin ve California eyaletinin ekolojik araçlar satın almak için sunduğu yardımlar sayesinde işçilerin yaklaşık 7.5000 dolar tasarruf etme olasılığı göz önüne alındığında ve ardından beklemek istemeyen birine normal fiyata satmaya karar verir. ve kâr, şirket, ödenenden daha fazlası için satışı yasaklamaya karar verdi.

Seat, çok daha aktif bir şekilde Barselona’nın bir parçası olmayı hedefliyor. Teori açıktır, en zor şey her zaman fikirleri pratiğe dökmektir. Bu, Barselona’nın kültürel gündemine girme hedefine ulaşmak için ne yapması gerektiği konusunda zaten çok net olan Seat için geçerli değil. Katalan markası, 2018 yılı sonunda açılacak olan, Barselona’nın kültürel yaşamı için referans noktası olmayı ve ziyaretçilere yenilikçi bir marka deneyimi getirmeyi hedefleyen multidisipliner bir alanın kapılarını açacak ve deneyecekleri bir laboratuvar da dahil edecek. yeni satın alma modelleri. Harika haber şu ki, Seat bu yenilikçi projeyi bulmak için mükemmel bir yer buldu ve Barselona’nın merkezinden daha iyi ne olabilir? Otomobil markası, Avenida de Diagonal ile kesiştiği noktada 109 numaralı Paseo de Gracia’da açılacak.

07/17/2017

13: 04’te açık CEST

Seat, alanı binanın sahibi olan KKH Property Investors’a kiraladı. Katalan markasının amacına uygun olarak kullandığı 2 bin 600 metrekare alan, dört kata yayılmış olacak. Böylelikle proje, ağırlıklı olarak şehrin ekonomik, kültürel ve tasarım dokusunun bir parçası olan şirketler tarafından oluşturulacak, geliştirilecek ve uygulanacaktır.

Seat tarafından bu yeni multidisipliner mekanın yaratılmasındaki temel amaç, şehrin kültürel ve ekonomik yaşamına entegrasyon ve Barselona’dan gelen yeni trendlerin ve yeteneklerin buluştuğu bir buluşma noktası olma arzusudur. Bu nedenle mekan, şehrin değerleri ile motor dünyası arasındaki ilişkiyi güçlendirecek kültürel etkinlikler, sergiler, konserler, pop-up mağazalar ve diğer birçok etkinliğe ev sahipliği yapacak.

Paseo de Gracia, 109 adresinde yer alacak | OTURMA YERİ

KENTE SAYGI

Markanın başkanı Luca de Meo, "bu yeni alan, Barselona’ya olan övgümüzdür. Biz ‘Barselona’da yaratılmış’ bir markayız, şehir içinde ve onunla birlikte büyüdük ve bu proje, kararlılığımızın bir başka örneğidir. Bu alan Barselona’daki merkezimiz olacak ve net bir uluslararası mesleğin yanı sıra, entegre olacak ve şehrin kültürel gündeminde aktif bir rol oynayacak benzersiz bir yer olacak.".

Seat, Barcelona’92 Olimpiyat Oyunlarına ev sahipliği yaptı

Jaguar E-Pace, bir Guinness Rekoru kazanarak kendini tanıttı

Buna ek olarak, bu yeni tesislerde ve bunun tersi nasıl olabilirdi, ziyaretçiler en son Koltuk haberleriyle yakından ve kişiselleşebilecek ve sürüşün maksimum özelleştirmesini deneyimleyebilecekler. Seat’ın ticari başkan yardımcısı Wayne Griffiths, "Bu alanda hem ürün hem de marka anlamında benzersiz bir deneyim sunmak için en son teknolojiyi entegre ederek yeni satış formatları deneyimlenebilir. En çekici ve iddialı modellerimizi göstermemize ve pazarlamamıza olanak tanıyan fiziksel ve dijital bir deneyim".

19. yüzyılın sonunda içten yanmalı motorun ilk prototiplerine kimse bahse girmedi. Coco Chanel, modern kadına kişiliğini ve gücünü vermek için pantolon giydirdi. Steve Jobs, Apple’ı bugünkü büyük şirket yapmak için ortaklarına karşı savaştı. Tarih, insanın (ve teknolojinin) ilerlemelerinin ve evriminin neredeyse doğrudan zor başlangıçlar, olumsuzluk ve güvensizlikle bağlantılı olduğunun en ampirik göstergesidir. Gelecekteki bir projenin uygulanabilirliğinden şüphe etmeseydik ve aynı şey elektrikli, hibrit veya doğal gazlarla çalışan sürdürülebilir mobilite için de gerçekleşirse insan olmazdık.

2 Ağu 2017, 17:08 CEST

Sven Goran Eriksson’un aktardığı gibi “Başarının önündeki en büyük engel başarısızlık korkusudur”, bu nedenle Seat gibi üreticiler tarafından şu anda sunulan önerileri derinlemesine bilmek için yola çıktık. Birkaç ay önce, sıkıştırılmış doğal gazla da çalışacak şekilde modifiye edilmiş 110 hp TSI 1.4 benzin bloğu kullanan yeni Seat León TGI’yı test ettik. Bu yazıda, geleneksel yanmanın gerçek ve mevcut alternatifi olarak adlandırılan modelin tüm detaylarını kilometre başına% 50’ye varan fiyat tasarrufu ile keşfedebilirsiniz.

Soldan sağa: Dizel motorlu model ve CNG ve benzinle çalışan TGI. |

Bu modelin olanaklarını, tasarruflarını ve tahrik sistemini öğrenmek için, estetik açıdan aynı seçenek olan ancak dizelden güç alan mevcut 115 hp Seat León TDI ile TGI varyantı ile karşılaşan bir karşılaştırma yaptık. İlki, sıcaklık sürdürülebilir yakıta geçmek için yeterli olana kadar benzinle beslenen start-up’lar dışında, 15 kilogramlık depo bitene kadar ilk olarak benzinle çalışır ve 50 litrelik benzin deposunu kullanır. Teste 940’ta (gaz için 260 ve benzin için 680) başlamamıza rağmen, bu karışım toplam 1.350 kilometrelik bir özerkliği varsayıyor. Öte yandan, dizel modelin 50 litrelik tek bir deposu var ve rotamızın başlangıcında 830 kilometre otonomiye işaret ediyor.

BARSELONA YOLUYLA ROTA VE TASARRUF

Karşılaştırmamıza Zona Franca’da bulunan Seat karargahından Montserrat’ın güzel yerlerine doğru başladık. Rota, şehir, otoyollar ve viraj bölümlerini mevzuatın izin verdiği maksimum hızda eşit şekilde birleştirirken, sürüş verimliliğine odaklı sürüşü sürdürüyor. 139 kilometre ve 2:30 saatlik sürüşten sonra, veriler her iki araçta da ilham veriyor ve mühendislerin tüketimi gerçekten kabul edilebilir oranlara düşürme çalışmalarını gösteriyor. Leon TGI durumunda, verimli sürüş, dizel 820 kilometrede kalırken, 910 kilometre (benzinle 220 km ve benzinde 690) bir menzili korumamıza izin veriyor.

CNG yüklemesi herhangi bir risk veya zorluk teşkil etmez. |

Daha önce açıkladığımız gibi, TGI lehine ana argüman, sıkıştırılmış doğal gazın kilo başına 0.893 Euro olması nedeniyle kilometre başına fiyattan tasarruf sağlamasıdır. Öte yandan, 31.07.2017 itibariyle dizel, litre başına ortalama 1.103 Euro fiyatındadır ve yazın gelişiyle birlikte tipik varyasyonları beklemektedir (İspanya’daki en ucuz benzin istasyonlarını keşfetmek istiyorsanız buraya girin). Aksine, İspanya’da neredeyse 50 (Madrid’de 17 ve Barselona’da 12) var, bu nedenle altyapı TGI varyantı için önemli bir dezavantaj haline geliyor.

DİNAMİZM: BELİRLENEMEYEN FARKLAR

Alternatif modeller hakkındaki şüpheler, özerklik ve yakıt ikmali kapasitesine odaklanma eğilimindedir. Seat León TGI durumunda ana dezavantajın doğrudan jet sayısından kaynaklandığı doğru olsa da, dinamik davranış https://goldbets.top/en-iyi-siteler/ bunlardan biri değil ve özerklik daha da az. Gaz tankının montajı ile ilgili ağırlık artışı (15 kilo), kavisler arasındaki sıkılığının kötüleşmesi anlamına gelmez ve yakıtlar arasındaki değişimler bir sürücünün kullanması için zorlukla algılanabilir. Bugün karşılaştığımız modeller arasında dikkate değer farklılıklar var ve ikna edici bir nedeni var: biri dizel, diğeri CNG ile çalışmasına rağmen herhangi bir benzin gibi davranıyor.

Mavi model, CNG ile güçlendirilmiştir. | Beyaz model 115 hp TDI bloğunu monte ediyor. |

León TGI, 1.2 TSI 110 hp muadilinin niteliklerini sunuyor, bu nedenle bagaj kapasitesini azaltan gaz tankından etkilenen bir ayrıntı olan performansı ve işlevsel dengesi ile öne çıkıyor (380 litreden 275 litreye TGI). Dizel varyantı, şimdiye kadar, sürüş sırasında etkinliğini ve konforunu kaybetmeden cep için en ilginç seçenekti. TGI görünümüyle ekonomik avantajını kaybeder, ancak pompa eksikliği sorununa karşı en yararlı olanı olmaya devam eder. Seat León’un dinamik yetenekleri gösterilenden ve yayınlanandan daha fazlasıdır, bu nedenle ilgili testleri burada bırakıyoruz.